Opublikowany przez: Kasia P. 2018-06-20 13:34:14
Autor zdjęcia/źródło: Freepik.com
Good mood food to inaczej produkty, które powodują dobry nastrój. Kakao oczywiście również do nich należy i instynktownie po nie sięgamy, ponieważ słodki smak kojarzy nam się z przyjemnością i spokojem. Jednak nie jest to największy nasz sprzymierzeniec w walce ze smutkiem. Równie dobrze, a nawet lepiej sprawdzą się warzywa, owoce oraz odpowiednie mięso.
W trudnych chwilach warto sięgać po pełnowartościowe produkty i choć czasem jest na tyle ciężko, że nie możemy nic przełknąć trzeba się o siebie zatroszczyć i dobrze zjeść. Dieta bowiem może pomóc na mniejsze i większe smutki. Wszystko dzieje się za sprawą aminokwasu, który nazywa się tryptofan. Wchodzi on w reakcję z serotoniną. Tryptofan powoduje proces dzięki któremu wytwarza się „hormon szczęścia” i od razu jest nam lżej na duszy. Jakie produkty dostarczają nam duże dawki tryptofanu?
Jajka są bardzo dobrym źródłem nie tylko tryptofanu, lecz także tyrozyny, choliny, biotyny, kwasów tłuszczowych omega 3 oraz wielu innych składników odżywczych, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Kolejne doskonałe źródło tryptofanu. Szczególnie dobry jest ser typu mozzarella. Ponadto sery są doskonałym źródłem białka, wapnia, witamin A i B12, cynku i fosforu.
Ananasy znajdują się na naszej liście Good mood food, ponieważ są doskonałym źródłem bromelainy. Jest to białko, które może zmniejszać skutki uboczne chemioterapii oraz przy infekcjach. Doskonale bowiem regeneruje organizm. Sięgaj po ananasy kiedy tylko potrzebujesz wzmocnienia.
Produkty sojowe są bogatym źródłem tryptofanu. Możesz użyć tofu w praktycznie każdym przepisie, co czyni go doskonałym źródłem tryptofanu dla wegetarian i wegan. Ponadto tofu zapewnia duże stężenia wapnia.
Dużo mitów krąży na temat ryb, ale jedno jest pewne trzeba je pozyskiwać je z dobrego źródła. Najlepiej jest kupować ryby w odpowiednim i sprawdzonym sklepie rybnym. Łosoś dostarcza dużo tryptofanu, a także pomaga w równoważeniu cholesterolu, obniżeniu ciśnienia krwi oraz jest źródłem kwasów tłuszczowych omega 3.
Bardzo bogate w tryptofan są np. pestki dyni. Możesz jednak wybierać nasiona i orzechy, które najbardziej lubisz. Jak łatwo się domyślić wszystkie są dobrym źródłem tryptofanu. Badania pokazują, że spożywanie garści orzechów dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i zmniejsza problemy z układem oddechowym. Są również dobrym źródłem błonnika, witamin i przeciwutleniaczy.
Poza tryptofanem biała fasola dostarcza organizmowi dużo błonnika i witamin z grupy B, witaminę A i PP, a do tego lecytynę, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Jest też dobrym źródłem składników mineralnych, przede wszystkim żelaza i magnezu
Dzienne zapotrzebowanie na tryptofan oblicza się zgodnie ze swoją masą ciała. Im dzieci młodsze, tym normy są wyższe. Zatem w pierwszym roku życia dziecko potrzebuje 13mg na kilogram masy ciała. Dla dzieci w wieku 1 do 3 lat – 8 mg na kg m.c., a dla dzieci w wieku 4-18 lat -6mg na kg m.c. Dla dorosłych norma wynosi 5mg na kg masy ciała. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim warto sięgać po bogate w tryptofan produkty, ponieważ nasz organizm ich potrzebuje i to nie tylko po to by mieć lepszy nastrój. Tryptofan pomaga bowiem przy kłopotach z zasypianiem, długotrwałymi stanami napięcia nerwowego, przy stresie i spadkach energii.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.